Personal tools
You are here: Home Przestraszyli się, czyli naukowa prawda groźna dla mas

Przestraszyli się, czyli naukowa prawda groźna dla mas

26 listopada br. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego miała odbyć się naukowa debata na temat przyszłości teorii ewolucji. Jednak - jak stwierdza prof. Maciej Giertych - nie dojdzie ona do skutku. Prof. Zofia Kielan-Jaworowska napisała histeryczny list, żądając wycofania się Uniwersytetu z wynajmu salę na tę debatę. Jej monity zostały wysłuchane i umowa o komercyjny wynajem sali na potrzeby tej debaty została przez uczelnię jednostronnie zerwana.

Według Kielan-Jaworowskiej taka debata w murach Uniwersytetu „kompromitowałaby polską naukę”. To dziwne stwierdzenie, zważywszy na to, że co by nie sądzić o Giertychu, jest on profesorem biologii, pracującym w badawczej placówce. Zaprosił on do tej debaty czołowych polskich biologów ewolucyjnych, a sama debata miała dotyczyć kwestii czysto naukowej, mianowicie pytania czy ilość bioinformacji, a co zatem idzie bioróżnorodności na naszej planecie się zwiększa czy zmniejsza, i co z tego wynika. Co więcej, znacznie lepsze niż UW ośrodki akademickie nie mają obiekcji przed dopuszczaniem w swoich przybytkach podobnych debat. Garść przykładów to debata Evolution, Creation, Materialism z wieloma uczestnikami - w tym zwolennikami ID - zorganizowana przez University Philosophical Society na Trinity College w Dublinie; debata Paul Nelson vs Sahotra Sarkar na University of Texas w Austin; William Lane Craig vs Francisco Ayala na Indiana University; Scott i Trefil vs Sisson i Dembski na Boston University College; Michael Ruse vs William Dembski na University of Oklahoma; Angus Menuge vs  P.Z. Myers na University of Minnesota-Morris; Dinesh D’Souza vs Daniel Dennett na Tufts University; wyklad Stephena Meyera i Jonathana Wellsa z Discovery Institute na University of Oklahoma; czy wreszcie wydana przez Cambridge University Press w formie książkowej debata Debating Design: From Darwin to DNA. [1]

Oczywiście i tam nie brakuje patologicznych darwinistów protestujących przeciwko takim debatom, ale zwykle dochodzą one do skutku, a zapisy, transkrypty czy nagrania takich debat są najczęściej szeroko dostępne, także każdy zaintersowany może sam sobie wyrobić o nich opinię.

Naturalnie, nie chodzi tu o obronę polskiej nauki, ale o to, co jasno wyraziła Kielan-Jaworowska - debatowane treści mogłyby być groźne w naszym „religianckim społeczeństwie”, dlatego lepiej oszczędzić szerokim masom tej dawki wiedzy. Trudno o bardziej aroganckie podejście, ale dobrze odzwierciedla ono praktyczne podejście ewolucjonistów do naukowych danych: dopuszczone do debatowania są tylko te, które im pasują. Na te, które nie pasują do ich koncepcji należy opuścić zasłonę milczenia.

Mamy zatem dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że polska myśl ewolucyjna woli cenzurować niż debatować - i ma takie możliwości, przynajmniej jeśli chodzi o UW. Trudno wymarzyć sobie lepszą okazję, by polska myśl ewolucyjna wykazała swoją wyższość nad kreacjonizmem. Uczciwa debata, w której obie strony mogą przedstawić swoje racje - wydawałoby się wymarzona okazja dla udowodnienia swoich racji. Nie dla darwinistów. I tu dochodzimy do wiadomości dobrej: boją się. Matematyk i filozof David Berlinski, sam zresztą agnostyk, pisał, że wielokrotnie był świadkiem, jak podczas prywatnych rozmów w zaciszu swoich gabinetów wielu biologów z ulgą stwierdzało, jak to dobrze, że generalna publika nie ma specjalnie pojęcia, co literatura badawcza naprawdę sugeruje. [2] Berlinski ma rację: pewne rzeczy ewolucjoniści woleliby schować pod kołdrę. Nawet kosztem tego, co nazywają „naukową prawdą”.

Poniżej otwarty list Macieja Giertycha, zamieszczony na stronie dewolucja.pl:

Pani prof. Zofia Kielan-Jaworowska, słynna zwolenniczka teorii ewolucji, po otrzymaniu zaproszenia na debatę na temat tej teorii, zamiast przyjść i jej bronić zwróciła się do dziekana Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Joanny Pijanowskiej o zablokowanie tej debaty. Apel okazał się skuteczny, ponieważ umowa o komercyjny wynajem sali została przez uczelnię jednostronnie zerwana. Swój list do prof. Pijanowskiej prof. Kielan-Jaworowska upowszechniła rozsyłając do członków PAN. Główna pretensja sprowadza się do tego, że w debacie miałem wystąpić ja, co miałoby rzekomo kompromitować polska naukę. Okazuje się, że w polskim świecie nauki cenzura nadal obowiązuje. Poglądy naukowo niepoprawne nie mają prawa być prezentowane. Chodzi o to, że ja publicznie krytykuję teorię ewolucji a prof. Kielan-Jaworowska jej broni – metodami z epoki łysenkowskiej. Zapewnia, że „prof. Giertych może wypowiadać się gdzie chce, jednak bez wykorzystywania autorytetu polskiej biologii.”

O kompromitację polskiej nauki niech się Pani profesor nie martwi. Ja mam dyplomy z Oksfordu i Toronto. Moją krytykę  teorii ewolucji bez problemów prezentowałem niedawno trzykrotnie w Rzymie, na Uniwersytecie Sapienza, na Uniwersytecie Piusa V i w Komitecie Badań Naukowych (Consiglio Nazionale delle Ricerche). W zeszłym miesiącu występowałem na Uniwersytecie Białostockim. Rok Darwinowski jest okazją do konfrontowania jego teorii z aktualnymi osiągnięciami nauki – ale jak się okazuje nie na Uniwersytecie Warszawskim.

Prof. Kielan-Jaworowska obawia się, że moje poglądy mogą stanowić  „zagrożenie w naszym religianckim społeczeństwie”. Tym stwierdzeniem ujawnia, że broni ewolucji z pozycji ideowo ateistycznych. Wyraźnie zdaje sobie sprawę z istnienia naukowej krytyki tej teorii, pragnie więc ją zepchnąć na płaszczyznę wyznaniową. Na dłuższą metę i tak stoi na płaszczyźnie przegranej, bo prawda zwycięży.

Prof. dr hab. Maciej Giertych

Kórnik 17.XI.09


Michał Ostrowski

---------------------------------------------------

Przypisy:

1. Dembski, W.A., Ruse, M., (eds.) (2004) Debating Design: From Darwin to DNA. Cambridge University Press.

2. Berlinski, D. (2008) The Devil's Delusion: Atheism and Its Scientific Pretensions, Random House, Nowy Jork, s. 192.

Document Actions
« December 2021 »
December
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031